DRYSTAR Tschechien DRYSTAR Österreich
Odstraňovanie plesní

Odstraňovanie plesní

Zverte Vaše plesne do našich rúk - firma Drystar

Návrh opatrení je tak dôležitý ako samotné jednotlivé kroky. Inak stráca zmysel napríklad aj samotné odstránenie plesní z ešte vlhkého podkladu. Aj jednoduché premaľovanie plesní má veľmi pochybný a krátkodobý účinok. Taktiež ošetrenie plesní nesprávnym prostriedkom.

Spóry, teda zárodky plesní sa nachádzajú všade okolo nás. Sú prirodzenou súčasťou prírody. Nie je možné sa ich zbaviť ani v uzavretých miestnostiach. Každým vstupom do miestnosti prinášame ďalšie na našom oblečení, tele, vo vzduchu. Čakajú na ich príležitosť. Ak im dáme vhodné podmienky, začnú rásť a množiť sa. Pre svoj život potrebujú vodu, preto sa im darí v uzavretých miestnostiach, kde je stála zvýšená vlhkosť a určitá teplota. Príčiny zvýšenej vlhkosti môžu byť rôzne. Je potrebné si ujasniť, či sa pleseň šíri po škodách spôsobených vodou, alebo je takzvane "doma vypestovaná" na základe nedostatočného vetrania. Tvorbe plesní zabránime jedine tak, že odstránime príčinu jej tvorby. Plesne v obytnom priestore sú viac ako len nepríjemné. Zdravotné riziká, ktoré vyplývajú v dôsledku ich prítomnosti, sa nesmú podceňovať.

Postup likvidácie:

Napadnuté miesto je potrebné najprv dezinfikovať, čiže usmrtiť huby, ktoré produkujú nebezpečné spóry. Povrch napadnutý plesňou musí byť ošetrený veľmi opatrne, aby nedošlo k rozptylu nebezpečných spór do vzduchu. Naši pracovníci vykonávajú dezinfekciu plesní profesionálne a dôsledne pomocou tekutého prostriedku na báze peroxidu vodíka, koloidného striebra a polymérov. Je naozaj potrebné správne zvoliť typ dezinfekčného prípravku, nakoľko nevhodné prípravky môžu naopak zvyšovať opätovnú tvorbu plesní tým, že im vytvoria optimálne prostredie (napr. prípravky s obsahom chlóru - viaže vodu - nevhodný na pórovitý materiál) , alebo môžu poškodzovať povrch stien.

Po dezinfekcii je možné plesne odstrániť rôznym spôsobom v závislosti od povrchu a stupňa poškodenia buď čistením alebo oškrabaním omietky, protiplesňovým náterom, impregnáciou. Posledným krokom je obnova poškodenej maľovky, prípadne omietky.

Odporúčania a tipy