DRYSTAR Tschechien DRYSTAR Österreich

Opatrenia proti tvorbe plesní

Pri tvorbe plesní v dome je dôležité najprv zistiť príčinu. Až keď sa zistí príčina tvorby plesní, je možné ju účinnne odstrániť.

Pokiaľ máte pleseň na väčšej ploche je vhodnejšie obrátiť sa na profesionálov. Zabezpečte si odborné odstránenie plesne a dôverujte odborníkom firmy DRYSTAR

Čo robiť, ak plesne prekročia Vás prah?

Tvorba plesní v obytnom priestore je zväčša spôsobená nejakým pochybením pri stavbe. Avšak často je príčinou nebezpečnej tvorby plesní aj nesprávna izbová klíma. Na prevenciu stačí len pár jednoduchých opatrení. Aspergillus, Cladosporium, Penicillium alebo Stachybotrys – tieto plesne sú všade okolo nás. Ich spóry sa šíria vzduchom alebo vodou a čakajú na svoju príležitosť. Tá sa naskytne, ak vlhkosť v ich okolí dosiahne 80%. Či na okraji vane, okrajoch okien, v rohoch miestnosti: tieto potvory nie sú u nás vítaní hostia. Spôsobujú infekcie a dýchacie problémy aj v podobe astmy či alergie. Čo ale robiť, ak sa už v dome zjavili?

1. Správne vetrať

Základom, aby sme predišli vzniku plesní, je riadne vykurovanie a vetranie miestností. Tak sa zabráni hromadeniu vlhkosti, ktorú tým pravidelne vyženieme von. Podrobnejšie informácie ohľadne správneho spôsobu vetrania nájdete na stránke s názvom Správne vetranie.

2. Povrchovo vytvorenú pleseň môžeme odstrániť svojpomocne 

Z dreva, skla, kovu, kachličiek a iných tvrdých povrchov ju odstránime najlepšie bežne používanými čistiacimi prostriedkami. Po očistení je vhodné postihnuté miesta pretrieť ethylalkoholom (peroxid alebo lieh) a nechať presušiť.

Naša rada: pleseň na dreve často prenikne hlbšie do materiálu – v takom prípade jej svojpomocné odstránenie bez pomoci odborníkov nestačí. O správnom postupe Vám ochotne poradí náš tím firmy DRYSTAR.

3. Prezrieť skryté miesta za nábytkom

„Pleseň vie byť aj tam, kde ju nevidno!“ Pri podozrení z výskytu plesní je vhodné kontaktovať odborníkov. Aj v prípade, že pleseň nie je viditeľná na prvý pohľad, môže sa skrývať na rôznych miestach (pod parketami, za zabudovaným nábytkom…) a zapríčiňovať značné zdravotné problémy. Známky prítomnosti plesní ako zatuchnutý vzduch, dlhotrvajúca únava, príznaky alergie, je potrebné brať vážne aj vtedy, ak nie sú viditeľné žiadne tmavé fľaky na stenách.

4. Máte problém s plesňou vo Vašom dome?

Ak máte otázky ohľadne možného výskytu plesní u Vás, kontaktujte pokojne našich odborníkov! Radi Vám pomôžeme. 

Kontaktný formulár nájdete tu